Kui suurt viivist saab uuel aastal võlgnevusele lisaks nõuda?

Uus aasta on toonud kaasa mitmeid seadusemuudatusi, mille kohta leidub ülevaateid erinevates kanalites. Väiksemat tähelepanu on aga saanud muudatus, mis seondub võlgnevuselt arvestatava seadusjärgse viivisemäära suuruse muutumisega.

 

Seadusjärgne viivisemäär omab tähtsust eelkõige juhul, kui puudub pooltevaheline kokkulepe viivisemäära suuruse kohta või kui see kokkulepe osutub tühiseks (vt selles osas ka meie varasemat postitust viivisekokkulepete sõlmimise kohta).

Viivisemäära muudatuse põhjuseks ei ole mitte seaduse muutumine, vaid asjaolu, et võlaõigusseaduse § 113 lg 1 seab seadusjärgse viivisemäära sõltuvusse Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatavast viimase poolaasta intressimäärast, mida avaldatakse iga aasta 01. jaanuariks ja 01. juuliks Eesti Panga kodulehel.

Seadusjärgse viivisemäära leiame, kui lisame Eesti Panga kodulehel avaldatud viimasele intressimäärale võlaõigusseaduse § 113 lg 1 kohaselt 8% aastas.

Kuna pikka aega on intressimäärad püsinud nullis, oleme harjunud, et seadusjärgne viivisemäär on 8% aastas ehk ca 0,0219% päevas. Seetõttu on nii mõnegi jaoks täna üllatav tõdeda, et tegelikult võib seadusjärgne viivisemäär iga poole aasta tagant muutuda.

Arvestades, et alates 01. jaanuarist 2023.a. on Eesti Panga kodulehel avaldatud viimane intressimäär 2,5%, siis seadusjärgne viivisemäär on alates 01.01.2023.a. 10,5% aastas ehk ligikaudu 0,0287 % päevas.

Õige viivise kajastamiseks arvetel ja raamatupidamises, tuleks kasutatavad viivisemäärad üle kontrollida ning oma süsteemides vastavusse viia.

Tuleb tähele panna, et seadusjärgse viivisemäära muutumine ei mõjuta lepingus kokku lepitud viivisemäärasid, välja arvatud juhul, kui lepingus on viivisemäära suurus seatud sõltuvusse seadusjärgsest viivisemäärast (näiteks on üsna tavalised viivisekokkulepped, mille kohaselt kohaldatakse võlgnevusele kolmekordset seadusjärgset viivisemäära).

Nii lepingus fikseeritud kui ka seadusjärgset viivist saab lihtsa vaevaga arvutada viivisekalkulaatori abil, mis on avalikult ja tasuta kättesaadav aadressil www.viivisekalkulaator.ee.

Viiviste teemal oleme avaldanud varasemalt ka pikema artikli, millega saate soovi korral tutvuda SIIN.

Juhul, kui teil tekkis postitusega seoses küsimusi, võtke meiega julgelt ühendust:

info@ejlegal.ee, tel 5687 4441

 

Your browser is out of date. It has security vulnerabilities and may not display all features on this site and other sites.

Please update your browser using one of modern browsers (Google Chrome, Opera, Firefox, IE 10).

X